יחידת יהלום

תפקידיה של היחידה מגוונים, וכוללים: ביצוע משימות הנדסה מיוחדות, הריסות מדויקות, פיצוץ מבנים, חבלה בתשתיות האויב, טיפול בחומרי נפץ, הכנת מטענים ופצצות, נטרול מטעני חבלה של האויב, סילוק פצצות, פינוי שדות מוקשים, הנדסה ופריצה בים וביבשה, לוחמת מנהרות, איתור והשמדה של סליקים ומנהרות.

בין השאר מפתחת היחידה אמצעים ושיטות בתחום ההנדסה לצד הכשרת לוחמים ביחידה וביחידות אחרות בחלק מהמקצועות הייעודיים.

אודות היחידה

יהל"ם – יחידת הנדסה למשימות מיוחדות, היא יחידת העילית של חיל ההנדסה. היחידה עוסקת בלוחמת קומנדו ומשמשת כסמכות ההנדסית הבכירה ביותר בצה"ל.

רוב פעולותיה של היחידה שקטות ומסווגות בהן פועלת היחידה הן בצורה עצמאית והן לצד יחידות אחרות. בשנים האחרונות גברה בצה"ל ההכרה בחשיבותה ויכולותיה של היחידה, מה שהוביל להרחבה משמעותית בנפח פעילותה. כתוצאה מכך, הוחלט על הגדלה של היחידה והפיכתה לאגד הנדסי בפיקוד אל"מ.

גיוס ליחידה

גיוס ליחידת יהל"ם, מותנה בגיוס לחיל ההנדסה, פרופיל רפואי 82 ומעלה ומעבר גיבוש בהצלחה. נפלי יחידות מובחרות כגון קורסי טיס, חובלים וצוללות, יכולים גם הם להגיש טופס בקשת הצטרפות ליחידה.

הגיבוש בן ארבעה ימים ומתקיים כחלק מטירונות חיל ההנדסה, במהלכו רק המתאימים ביותר עוברים הלאה ומתקבלים ליחידה.

מסלול הלוחם ביחידה הוא שנה וארבעה חודשים במהלכו עוברים החיילים אימונים מאתגרים ומפרכים המשלבים מלבד הכשרה מקצועית בתחומי הנדסה, חבלה וחומרי נפץ, גם הכשרה קרבית גבוהה הכוללת: אימוני חי"ר בסיסי ומתקדם, אימוני קליעה, אימוני הישרדות וניווט, אימוני קרב מגע, אימוני לוחמה בטרור (לוט"ר), אימוני צניחה, אימוני טיפוס, גלישה וחילוץ (טג"ח) ועוד.

שלב א': את הטירונות הכללית מסיימים הלוחמים עם הכשרה ברמה של פלס 05 ובמקום להמשיך לאימון מתקדם ותפיסת קו עם הגדודים, הם מגיעים ליחידה. בחודש הראשון ביחידה עוברים החיילים טירונות יחידה כצוותי שלב א' בפלגת ההכשרות.

שלבים ב'-ג': עם סיום שלב א', מחולקים הלוחמים לצוותי הפלגות לפי מחזורים (מחזור צוותי ס"פ ויעל, מחזור צוותי ס"פ, וסמו"ר). החיילים יהיו חלק מצוותים מקצועיים אלו עד לסוף המסלול. לכל צוות שני מפקדים, קצין לוחם יהל"ם בדרגת סג"ם-סגן וסמל צוות – לוחם בדרגת סמל-סמל ראשון.

השירות המבצעי ביחידה: בשנה וחצי הנותרות, לוקחים הלוחמים חלק במגוון משימות במסגרת הפלגות המבצעיות, לוחמים המתאימים לשירות כקצינים ומפקדים יוצאים להכשרה המתאימה וממשיכים במסלול זה עד שחרורם מהיחידה.